Zakup opony to ważna sprawa! Sprawdź indeksy prędkości jakie powinna spełniać opona w książce serwisowej!

Wymiana opon to jeden z kluczowych elementów dbania o własny samochód. Poza regularnym kontrolowaniem stanu technicznego pojazdu należy bezwzględnie zwracać również uwagę na zużycie opon. Wybór nowego kompletu opon to nie zawsze najprostsza sprawa i należy podejmować decyzję po sprawdzeniu wszystkich parametrów i dostępnych możliwości. Jakość i stan opon wpływa na użytkowanie samochodu i bezpieczeństwo podczas jazdy po drogach publicznych. Jednym z parametrów, na który warto zwrócić uwagę jest indeks prędkości.

Indeks nośności

Przed poznaniem znaczenia pojęcia indeksu prędkości warto najpierw zrozumieć czym jest nieco podobny indeks nośności. Jest to wartość oznaczająca maksymalne dopuszczalne obciążenie opon podczas jazdy z maksymalną prędkością. Producenci podczas ustalania indeksu nośności biorą pod uwagę oś samochodu, która jest bardziej obciążana.

Indeks dotyczący prędkości

Indeks dotyczący prędkości to z kolei liczba oznaczająca maksymalną dopuszczalną prędkość w przypadku konkretnej opony poruszającej się pod maksymalnym obciążeniem. Można więc zauważyć, że indeks nośności i prędkości są wartościami w dużej mierze od siebie uzależnionymi i mają ogromne znaczenie dla codziennej jazdy po drogach publicznych. Dlatego też kupując nowe opony lub decydując się na zakup używanego pojazdu z zamontowanym kompletem należy sprawdzić oba parametry.

Jak sprawdzić wartość indeksu ?

Dobierając zupełnie nowy komplet opon lub sprawdzając indeks na zamontowanym w samochodzie komplecie należy skorzystać z informacji od producentów. Każdy producent samochodowy zobowiązany jest do określenia indeksu. Ustalając wartość indeksu producent przede wszystkim bierze pod uwagę rodzaj i moc silnika, a także parametry, które wszystkie mają duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Wartość indeksu oznaczana jest po bokach opon w specjalny sposób, a także znajduje się w dowodzie rejestracyjnym. Indeks na oponach najczęściej oznaczany jest za pomocą liter. Z kolei w dowodzie rejestracyjnym wartość tę można znaleźć w polu F1 i także jest ona zapisana w formie liter.

Dlaczego indeks jest tak istotny?

Zwracanie uwagi na indeks dotyczący prędkości określony przez producenta podczas zakupu zupełnie nowego kompletu opon ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim nieprawidłowe dobranie opon stwarza większe prawdopodobieństwo szybkiego zużycia i starcia ogumienia. Taka sytuacja to jednak najmniej poważna konsekwencja. Zdecydowanie gorsze może być utrudnienie prowadzenia samochodu w trakcie jazdy między innymi poprzez niekontrolowane reakcje kierownicy. Jedną z najgroźniejszych konsekwencji bywa nawet wystrzelenie opony w trakcie poruszania się po drodze.

Konsekwencje w razie wypadku

Jeśli na drodze dojdzie do wypadku w wyniku wystrzelenia nieprawidłowo dobranej opony lub uszkodzony pojazd będzie miał komplet niedobrany zgodnie z zaleceniami producenta odnośnie indeksu można ponieść konsekwencje finansowe. Wielu ubezpieczycieli całkowicie odmawia wypłaty pieniędzy po potwierdzeniu niezgodności opon z określonym dla danego samochodu indeksem prędkości.

Gwarancja na zakupione opony

Po założeniu nawet całkiem nowego kompletu opon do samochodu z niezgodnym indeksem prędkości natychmiast traci się możliwość skorzystania z gwarancji. Oznacza to bowiem, że produkt jest użytkowany niewłaściwie i wbrew zaleceniom producentów, a właściciel samochodu nie stosuje się do regulacji.

Mandat

Za niewłaściwie dobrane opony można również otrzymac mandat karny podczas kontroli pojazdu przez policję. Jeśli funkcjonariusz postanowi sprawdzić wartość indeksu w dowodzie rejestracyjnym oraz na bieżniku opon i uzna, że wartości są inne to z pewnością wystawi kierowcy mandat.

Zakup używanego samochodu

Kupując używany samochód, którego włąściciel deklaruje dołączenie pełnego kompletu opon warto zachować ostrożność. Należy bezwzględnie skontrolować wartość indeksu dotyczącego nośności i prędkości oznaczonego na bieżniku opon, wartość podaną w dowodzie rejestracyjnym, a także zapisy dotyczące tej kwestii w książce serwisowej. Dzięki takiej ostrożności można uniknąć nie tylko konsekwencji finansowych, lecz również znacząco zmniejszyć ryzyko stworzenie niebezpiecznej sytuacji podczas jazdy na drodze publicznej.

Wybór nowych opon

Jeśli dokonanie zakupu nowego kompletu opon w zgodzie z indeksem nośności i prędkości okazuje się zbyt skomplikowane warto poprosić o poradę kogoś z większą wiedzą i doświadczeniem. Obsługa serwisów lub sklepów z oponami z pewnością chętnie doradzi i podpowie w jaki sposób interpretować konkretne zapisy dotyczące indeksu. Wybór właściwych opon jest na tyle istotny, iż warto poświęcić temu swoją uwagę i zaangażować się w cały proces. Bezpieczna jazda jest w dużej mierze uzależniona od rodzaju i stanu opon, a także ich odpowiedniego dopasowania. Niewłaściwe opony mogą być niezwykle niebezpieczne, jak również narazić właściciela samochodu na różnego rodzaju nieprzewidziane i zazwyczaj niezwykle przykre konsekwencje finansowe między innymi w sytuacjach kontroli, wypadku, bądź konieczności zakupu kolejnych opon.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.