Kupno samochodu do 50 tyś, omawiamy zakup auta używanego

Kryteria podczas poszukiwania dla siebie samochodu używanego są przeróżne w zależności od osobistych oczekiwań. Jedni kierują się przede wszystkim ceną oraz przebiegiem samochodu. Inno z kolei przeglądają oferty dotyczące wyłącznie wybranej marki lub modelu auta. Z pewnością jednak niezależnie od osobistych kryteriów warto zachować dużą ostrożność oraz rozsądek i przede wszystkim nie kupować samochodu wyłącznie pod wpływem chwilowej ekscytacji.

Przeglądanie ofert

Właściwie każda osoba kupująca samochód używany w pierwszej kolejności przegląda liczne oferty w serwisach ogłoszeniowych. Już na tym etapie można dokonać sporej selekcji i ograniczyć poszukiwania do wybrania zaledwie paru interesujących samochodów. Kluczowymi informacjami jakie powinny być zawarte w dobrym ogłoszeniu są podstawowe dane techniczne, ewentualne wady, elementy wyposażenia oraz stan licznika przebiegu. Jeśli którakolwiek z tych informacji od razu budzi wątpliwości to z dużym prawdopodobieństwem oferta nie jest warta zainteresowania.

Oględziny samochodu

Kupno samochodu do 50 tysięcy złotych to spora inwestycja, dlatego należy się do tego odpowiednio przygotować. Kluczowe są oczywiście oględziny auta. Jeśli podczas samodzielnego oglądania pojazdu nie dostrzegło się żadnych poważnych uchybień to wcale nie oznacza to gwarancji dokonania udanego zakupu. Samochody używane często mogą posiadać wady ukryte lub wątpliwą historię, które wielu sprzedawców pragnie niestety zataić. Dlatego należy przede wszystkim przeanalizować historię oraz sprawdzić samochód u mechanik, bądź w autoryzowanym serwisie.

Historia pojazdu

Podstawową historię wybranego samochodu można sprawdzić samodzielnie w dowolnym momencie. Potrzebne są do tego dane z dowodu rejestracyjnego pojazdu, takie jak indywidualny numer identyfikacyjny VIN, data pierwszej rejestracji w kraju oraz numer rejestracyjny. Dane wygenerowane w raporcie pozwolą potwierdzić lub też podważyć podstawowe informacje przekazywane przez sprzedającego. Jeśli w historii pojazdu jakiekolwiek informacje wzbudzą wątpliwości lub okażą się niezgodne z deklarowanymi w ofercie to warto odpuścić sobie taką inwestycję.

Sprawdzenie stanu technicznego

Stan techniczny samochodu należy sprawdzić u zaufanego mechanika, w autoryzowanym serwisie, a nawet u rzeczoznawcy. Każda z tych opcji jest zdecydowanie warta pieniędzy oraz czasu, gdyż pozwolą uchronić kupującego od popełnienia poważnego błędu. Czasem pomimo wykrycia pewnych usterek ewentualne koszty wcale nie są tak duże i samochód warto kupić. Jednakże część wad ukrytych jest na tyle poważna, iż koszty naprawy mogą przewyższyć cenę zakupu pojazdu.

Prawidłowo sporządzona umowa

Po znalezieniu odpowiedniego samochodu i zadeklarowaniu chęci zakupu należy bardzo świadomie podejść do kwestii umowy kupna-sprzedaży. Umowa skonstruowana w odpowiedni sposób może ochronić kupującego w wielu wątpliwych sytuacjach. W prawidłowo sporządzonej umowie muszą bezwględnie znaleźć się podstawowe dane techniczne pojazdu oraz prawdziwe dane osobowe sprzedającego. Ponadto warto w umowie zadbać o zapisy chroniące osobę kupującą przed ewentualną nieuczciwością aktualnego właściciela. Kluczowe jest oświadczenie o prawdziwości przebiegu, braku historii wypadkowej, przedstawieniu wszystkich ewentualnych wad oraz usterek, a także zaprzeczeniu dokonania kradzieży lub sprzedaży cudzej własności.

Opłata

Kwestie zapłaty za samochód używany są indywidualnie omawiane pomiędzy osobą sprzedającą pojazd, a klientem. Rodzaj zapłaty, wysokość ceny oraz wszystkie inne ustalenia należy zawrzeć w umowie podpisanej przez każdą ze stron. W razie jakichkolwiek trudności związanych z zapłatą za samochód to właśnie umowa rozwiązuje wiele spornych kwestii.

Zmiany w płatnościach gotówkowych

Rynek samochodów używanych w ogromnej większości opiera się na transakcjach gotówkowych. Jednakże nadchodząca zmiana przepisów może tę sytuację w dużym stopniu odmienić. Transakcje gotówkowe będą możliwe wyłącznie do 20 tysięcy złotych. W sytuacji zakupu samochodu za większą cenę niezbędne będzie uiszczenie opłaty za pomocą przelewu elektronicznego. Każdą transakcję przewyższającą określoną kwotę będzie trzeba podzielić na dwa etapy płatności lub całkowicie dokonać za pomocą przelewu. Jeśli kwota 20 tysięcy złotych zostanie zapłacona gotówką, a reszta przelewem należy pamiętać o uwzględnieniu tego w sporządzonej umowie.

Satysfakcja

Zachowując trzeźwość umysłu i daleko idącą ostrożność można dokonać naprawdę satysfakcjonującego zakupu. Samochody do 50 tysięcy złotych mogą być w bardzo dobrym stanie technicznym i zapewnić bezpieczną oraz komfortową jazdę. Do transakcji warto się jednak właściwie przygotować, aby uniknąć jakichkolwiek trudności i czasem bardzo kosztownych problemów. Wśród samochodów używanych wystawionych w ramach internetowych ofert sprzedaży wciąż można znaleźć tak zwane perełki, czyli egzemplarze w świetnym stanie. Wymaga to jednak sporego zaangażowania na każdym etapie, a także sporej cierpliwości od osoby kupującej dla siebie samochód.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.