Kontrola pojazdów podczas oględzin to czynność obowiązkowa! Doradzamy co sprawdzić i gdzie się udać

Czy jest to Twoje pierwsze auto, czy kolejne, z pewnością nie kupujesz auta dla siebie zbyt często, dlatego warto zajrzeć do naszego artykułu, aby przypomnieć sobie, o czym warto pamiętać, decydując się na zakup auta. Dzięki ostrożności i podjęciu dodatkowych kroków masz szansę uniknąć wpadki z nietrafionym zakupem pojazdu. Pojazd, czy nowy, czy używany, stosunkowo trudno jest zwrócić po zakupie, dlatego już przed powinieneś mieć oczy (i uszy!) szeroko otwarte i zebrać wszystkie możliwe informacje na temat interesującego Cię zakupu. Poświęcony mu czas może zaprocentować i uchronić Cię przed przykrymi niespodziankami.

Krok 1. Sprawdź podstawowe informacje w bazie danych CEPIK

Posiadając podstawowe informacje na temat interesującego Cię pojazdu jesteś w stanie zweryfikować, czy auto pochodzi z Polski, czy z innego kraju. Możesz także zweryfikować przebieg oraz okres ubezpieczenia obejmujący pojazd. Dowiesz się, ilu miało właścicieli. Dodatkowo, w CEPIKu możesz sprawdzić, czy auto uległo poważnym wypadkom, czy uległo kradzieży. Przy okazji, sprawdzisz wszystkie kontrole pojazdu i czy auto ma ważny przegląd techniczny. Uzyskiwanie takich informacji jest darmowe – do tego celu potrzebujesz znać aktualny numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN (z ang. Vehicle Identification Number, czyli numer identyfikacyjny pojazdu) oraz datę pierwszej rejestracji. Są to dane, które z łatwością powinien podać Ci sprzedawca. Jeśli nie chce ich podać, może być to znak, że ma coś do ukrycia.

Krok 2. Sprawdź raport autoDNA

Niewielkim kosztem, bo za 60 – 80 złotych, możesz pozyskać bardziej szczegółowe informacje dotyczące Twojego przyszłego auta. Dzięki raportowi autoDNA, na podstawie numeru VIN, dowiesz się, czy auto w przeszłości uległo wypadkowi oraz jaki był zakres szkód. Dowiesz się także o wszelkich stłuczkach. Podana kwota odszkodowania pozwoli Ci dowiedzieć się, w jakim stopniu auto zostało uszkodzone. Właściciel pojazdu nie ma szans wpierać, że auto bylo bezkolizyjne lub bezwypadkowe.

Krok 3. Obejrzyj auto osobiście

Nigdy, nigdy, nigdy nie kieruj się emocjami i nie kupuj kota w worku. Pamiętaj, aby auto dokładnie obejrzeć. Być może już na pierwszy rzut oka zauważysz podgryzione przez rdzę progi, nadkola, a może spód auta? Takie auto na dłuższą metę nie zagwarantuje sprawności pojazdu i inwestycja mogłaby okazać się nietrafiona. Obejrzenie pojazdu pozwoli Ci zweryfikować stan auta w oparciu o informacje zawarte w ogłoszeniu marketingowym. W kontakcie z pojazdem warto sprawdzić stan płynów – oleju silnikowego, płynu chłodniczego. Koniecznie przejedź się autem, a przy okazji sprawdź stan oświetlenia pojazdu, czy palą się wszystkie żarówki oraz działają tak jak jest to wymagane prawnie.

Przyglądając się bacznie karoserii, popatrz uważnie,czy widzisz jakieś ślady świadczące o ingerencji lakiernika. Przyjrzyj się także bacznie szybie, czy posiada jakieś zadrapania, rysy, a może inne uszkodzenia? Warto szczególną uwagę zwrócić na stan opon i czy każda z osi posiada taki sam typ. Dlaczego jest to ważne? Jeśli opony posiadają nierównomierne zużycie, może to już na pierwszy rzut oka świadczyć o problemach z układem kierowniczym. Auto może wymagać dodatkowego dostosowania kierownicy do kół i poprawy zbieżności oraz geometrii.

Zwracamy także uwagę na uszczelki na drzwiach oraz jak bardzo zużyte jest wnętrze. Koniecznie sprawdź działanie klaksona oraz klimatyzacji.

Na dobrą sprawę, nie znając się za bardzo na samochodach, jest to absolutnie minimum, które pozwoli Ci na wstępną weryfikację pojazdu. Jeśli stan samochodu na pierwszy rzut oka jest bez zastrzeżeń, przejdź do następnego kroku. W przeciwnym przypadku, dobrze się zastanów, co może być przyczyną problemu i czy naprawy w połączeniu z ceną za samochód są kosztem opłacalnym dla Twojej kieszeni.

Krok 4. Kontrola pojazdów – zabierz auto na stację diagnostyczną

Na stacji za 200 – 300 zł profesjonaliści powiedzą Ci więcej. Także w sytuacji, w której zauważysz inne usterki podczas wstępnych oględzin. Na stacjach diagnostycznych pracownicy sprawdzą Ci zarówno zawieszenie, jak i rozrząd. Stwierdzą, w jakim stanie są amortyzatory oraz kiedy należałoby wymienić w niedługim czasie, a co jest do zrobienia na już. Możesz z góry poprosić o wstępną wycenę naprawy zlokalizowanych usterek. Dzięki temu dowiesz się, jaki będzie realny koszt użytkowania Twojegoprzyszłego potencjalnego pojazdu. A być może koszta wymiany lub naprawy są zbyt wysokie? W tej sytuacji również będziesz mógł podjąć decyzję, która uchroni Cię przed zbyt kosztownym zakupem. Z pewnością zakup auta nie jest zadaniem przyjemnym, wymaga bardzo dużo czasu, energii, oraz pewnej kwoty poświęconej na początek, jednak zdecydowanie lepiej jest włożyć swój wysiłek w poszukiwanie samochodu, który będzie w zupełności Ci odpowiadał, będzie w dobrej kondycji technicznej oraz wizualnej, niż kupić coś, czego mógłbyś później żałować, przystępując do naprawy coraz to innych elementów samochodowych. Dobrze dobrane auto, zadbane, w doskonałej kondycji i przystępnej cenie to naprawdę dobra inwestycja, która szybko się zwróci.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.