Naprawa i diagnostyka klimatyzacji samochodowej

Znaczenie diagnostyki układu klimatyzacji w samochodzie jest nie do przecenienia. Wiele osób uważa, że skoro klimatyzacja działa, to nie trzeba nic z nią robić. Jest to całkowicie błędne myślenie! Zapobieganie jest o wiele skuteczniejsze niż naprawa. Problem prędzej czy później musi się pojawić i wtedy musimy zająć się jego rozwiązaniem. Może to być prosty proces, taki jak doładowanie czynnika chłodzącego i odtłuszczenie całego układu. Jeśli jednak klimatyzator w ogóle przestał chłodzić, może to oznaczać, że mamy poważne usterki w układzie i konieczna będzie wymiana niektórych części. To zły sen o klimatyzacji samochodowej: nagle, bez ostrzeżenia, zaczynasz słyszeć syk uciekającego płynu chłodniczego… i jedna rzecz prowadzi do drugiej, aż zdajesz sobie sprawę, że nie masz klimatyzacji, a rachunek będzie Cię kosztował tysiące. Kilka prostych rzeczy może pomóc uniknąć tych koszmarów.

Co w klimatyzacji pojazdu psuje się najczęściej?

Układ klimatyzacji jest jednym z najbardziej skomplikowanych elementów samochodu. Od wielu lat klimatyzacja jest obowiązkowym wyposażeniem każdego typu pojazdu. Klimatyzacja ma za zadanie utrzymywać przyjemną temperaturę w kabinie i sprostać ciągle zmieniającym się warunkom pogodowym. Nigdy nie należy zapominać, że problemy z takim mechanizmem zazwyczaj nie są spowodowane zwykłą nieuwagą lub zaniedbaniem. W rzeczywistości usterki w układzie chłodzenia można podzielić na kilka rodzajów:

  • Nieszczelności powodujące wycieki płynu lub środka chłodniczego
  • Usterki kompresorów klimatyzacji – wszystko się kiedyś zużywa
  • Zanieczyszczenia w układzie
  • Awarie zaworów i czujników elektronicznych
  • Zanieczyszczenia parownika uniemożliwiające poprawną pracę całego układu
  • Uszkodzenia, załamania, zagięcia przewodów
  • Zagrzybienie klimatyzacji wpływające bardzo negatywnie na komfort podróży i zdrowie kierowcy oraz pasażerów
  • Przypadkowe uszkodzenia podczas wykonywania napraw innych układów pojazdu

Kiedy należy zająć się układem klimatyzacji

W pierwszej kolejności powinniśmy przed każdym sezonem dokonać jej przeglądu, aby uniknąć niemiłych niespodzianek w najbardziej niepożądanym momencie, przykładowo dłuższej trasy za granicę. Jeśli Twój system klimatyzacji jest w dobrym stanie, to zapewni Ci duży komfort i nie będzie żadnych problemów. Jeśli jednak klimatyzacja zaczęła sprawiać Ci pewne trudności, prawdopodobnie będziesz chciał skorzystać z usług serwisu, który specjalizuje się w diagnostyce i naprawie klimatyzacji samochodowych. Jeśli Twoja klimatyzacja działa, ale nie chłodzi, lub jeśli przestaje działać i słychać różne niepokojące dźwięki, to być może masz problem z układem klimatyzacji. W takiej sytuacji zazwyczaj dość trudno jest samodzielnie zidentyfikować przyczynę i ją usunąć, dlatego należy skorzystać z usług wyspecjalizowanego serwisu, który ma doświadczenie w diagnozowaniu i naprawie klimatyzacji samochodowej.

Szczęśliwie najbardziej popularną przyczyną niedziałającego układu klimatyzacji jest utrata środka chłodniczego.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.