Wysokie ceny paliw? Warto przemyśleć samochody hybrydy – bardzo dobra alternatywa!

Wysokie ceny paliw spędzają sen z powiek wielu kierowców, którzy codziennie muszą pokonywać duże dystanse, licząc się z coraz większymi wydatkami w skali miesiąca. Dlatego też coraz częstszy widok na polskich drogach stanowią samochody hybrydowe, które zapewniają kierowcom niskie zużycie paliwa, niezawodność i niewielkie koszty eksploatacji. Co warto wiedzieć na ich temat i jakie są ich zalety? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na temat hybryd.

Czym jest samochód hybrydowy?

Samochód hybrydowy jest pojazdem, w którym znajdują się silnik spalinowy oraz silnik elektryczny. Może się on poruszać przy wykorzystaniu mocy jednego lub drugiego, a także za pomocą obu silników jednocześnie. Ciekawostką jest fakt, że pierwszy pojazd tego rodzaju, chociać prezentował się zupełnie inacznej niż dzisiejsze, powstał już pod koniec XIX wieku. Największa popularność hybrydowego napędu eksplodowała jednak dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych, a obecnie ceny paliw sprawiają, że samochody te ponownie budzą wielkie zainteresowanie wśród kierowców.

Jakie są rodzaje aut hybrydowych?

Chociaż ogólna zasada działania pojazdów hybrydowych jest znana, to dzielą się one na kilka rodzajów, które korzystają z różnych technologii. Są to mianowicie technologia równoległa, technologia Mild Hybrid oraz technologia plug-in hybrid. Ta pierwsza należy do najczęściej spotykanych i polega na tym, że silnik spalinowy działa jednocześnie z elektrycznym. W niektórych samochodach oba silniki napędzają koła, a w innych zdarzają się sytuacje, w których odpowiada za to tylko jeden z silników. Technologia Mild Hybrid, zwana również miękką hybrydą, stanowi pewnien rodzaj kompromisu między autem hybrydowym oraz elektrycznym. System ten dostarcza dodatkową moc napędowi spalinowemu i pozwala znacząco wydłużyć dystans podróży na jednym tankowaniu. Z kolei ostatnia wersja, zwana również PHEV, wyróżnia się tym, że samochód musi być podłączany do stacji ładowania. Niektóre z nich dzięki inteligentnym systemom wykorzystują również źródło napędu samochodu, a na dłuższych dystansach automatycznie włącza się jednostka spalinowa.

Jak działają samochody hybrydowe?

Większość samochodów hybrydowyc działa w ten sposób, że ruszanie z miejsca angażuje silnik elektryczny i wprawia koła w ruch. Dopiero przekroczenie prędkości na poziomie pięćdziesięciu lub sześćdziesięciu kilometrów na godzinę w samochodzie automatycznie uruchamia się motor spalinowy. Najczęściej jest tak, że szybka jazda jest tym czasem, kiedy bateria samoczynnie się ładuje. Modele samochodów hybrydowych różnią się tym, że w niektórych z nich naciśnięcie hamulca wiąże się z wykorzystaniem mocy baterii, a w innych jest równoznaczne z jej podładowaniem.

Kto będzie zadowolony z samochodu hybrydowego?

Samochody hybrydowe to tak naprawdę wybór dla każdego rodzaju kierowców. Jeszcze jakiś czas temu panowało przeświadczenie, że jedyną zaletą tego rodzaju samochodów jest oszczędność paliwa, ale w codziennej jeździe napęd ten wpływa negatywnie na dynamikę. Jak się okazuje, przeświadczenie to jest całkiem błędne. Samochody hybrydowe mają napędy najnowszej generacji, które nie mają prawa źle wpływac na dynamikę pojazdu, a kierowcy ceniąc dynamiczną jazdę z pewnością wciąż będą mogli sobie na nią pozwolić.

Jakie są największe zalety samochodów hybrydowych?

Za największą zaletę samochodu hybrydowego uznaje się możliwość ograniczenie zużycia paliwa. Przekłada się to nie tylko na tańszą eksploatację samochodu, co jest nie bez znaczenia w czasach, kiedy ceny paliw są coraz wyższe, ale również na niższą emisję spalin. Publiczna debata na temat złej kondycji środowiska, coraz większy smog w miastach i zanieczyszczenia nawet na obszarach podmiejskich powodują, że odpowiedzialne podejście do użytkowania samochodów nie jest już kwestią wyboru, ale koniecznością. Dlatego też coraz więcej kierowców decyduje się na samochody hybrydowe, chcąc wziąć czynny udział w naprawianiu szkód, jakich człowiek do tej pory dokonał na Ziemi. Kolejnymi zaletami samochodów hybrydowych są bardzo dobre przyśpieszenie, wyjątkowo cicha praca, a także fakt, że świetnie sprawdzają się one w warunkach miejskich.

Z jakim kosztem trzeba się liczyć w przypadku zakupu samochodu hybrydowego?

Cena samochodów hybrydowych jest zależna przede wszystkim od wybranego modelu, marki oraz całego dodatkowego wyposażenia. Warto jednak zaznaczyć, że cena hybryd jest o kilkanaście procent wyższa niż w przypadku samochodów z silnikiem spalinowym tej samej klasy, co w wielu przypadkach oznacza dość sporą nadwyżkę. Plusem jest fakt, że eksploatacja takiego pojazdu będzie tańsza i w dłuższej perspektywie pozwoli on kierowcy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Kierowcy, którzy chcą zdecydowąć się na zakup używanego samochodu hybrydowego, muszą również liczyć się z dodatkowymi kosztami. Należy do nich na przykład dość częsta konieczność wymiany baterii do silnika elektrycznego, która jednak często ma dość długą gwarancję lub wysoki limit przebiegu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.