Sprawdzenie stanu technicznego samochodu przed podróżą

O tym, że samochód wymaga regularnych przeglądów i serwisowania wie każdy, ale często w codziennej krzątaninie o tym zapominamy. W tym artykule podpowiemy, jak przygotować samochód do długiej podróży i na co zwrócić uwagę podczas wyjazdu.

Przygotowanie do podróży

Najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie stanu opon w Twoim pojeździe. Należy upewnić się, że nie mają one żadnych przebić i są napompowane do wskazanego ciśnienia. Podczas jazdy na długich dystansach, opony mogą stracić ciśnienie z powodu podwyższonej temperatury.

Ponadto należy regularnie, co najmniej raz w tygodniu, sprawdzać ciśnienie w oponach. Zapobiegnie to pojawieniu się problemów z oponami podczas podróży.

Jeśli chodzi o silnik, to należy sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo — poziom oleju, poziom wody, prawidłowe obroty wszystkich cylindrów itp. Jeśli wszystko jest w porządku, nie musisz się o to martwić podczas podróży. Ale jeśli coś jest nie tak, to masz czas, aby to naprawić przed wyjazdem. W takim przypadku dobrze byłoby, gdybyś mógł poprosić swojego mechanika lub znajomego, który zna się na samochodach, aby dokładnie sprawdził Twój pojazd i naprawił ewentualne uszkodzenia.

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie kilku krytycznych punktów przed wyjazdem. Nie chcesz przecież żadnych niespodzianek podczas jazdy, prawda?

Samochód jest oczywiście regularnie serwisowany, a do kolejnego przeglądu pozostało jeszcze sporo czasu, warto jednak sprawdzić kilka newralgicznych punktów przed wyjazdem.

Ciśnienie w oponach, poziom oleju i innych płynów eksploatacyjnych należy sprawdzać przed każdą dłuższą podróżą — nie tylko podczas wakacji. W wielu warsztatach samochodowych można zlecić sprawdzenie stanu technicznego samochodu w okresie wakacyjnym.

W internecie można znaleźć wiele poradników, jak sprawdzić stan swojego samochodu przed dłuższą podróżą. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić pieniądze i czas — możesz skorzystać z usług profesjonalnego zakładu mechaniki pojazdowej.

Powody wykonywania przeglądu technicznego przed podróżą

Istnieje wiele powodów, dla których warto sprawdzić stan techniczny swojego samochodu przed wyjazdem na wakacje. Najważniejsze z nich jest to, że pomimo regularnego serwisowania i dokładnego przeglądu technicznego w warsztacie, nadal mogą istnieć punkty, które mogą powodować problemy podczas podróży. Warto też sprawdzić, czy konieczna jest wymiana opon lub oleju, zwłaszcza jeśli stopień ich zużycia osiągnął 30%. I choć zazwyczaj nie trzeba wozić zbyt wiele bagażu, jadąc na wakacje, warto sprawdzić, czy w bagażniku jest wystarczająco dużo miejsca na bagaże.

Najczęstsze błędy dotyczą opon, więc na nich się skupimy:

  • zużyte opony (sprawdź wskaźniki zużycia);
  • nierównomierne zużycie opon (jeśli zauważysz, że jedna strona opony jest bardziej zużyta niż druga);
  • pęknięcia na ścianach bocznych opon;
  • złe ciśnienie w oponach (ciśnienie powinno być podane na każdej oponie).

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.