Przegląd okresowy, co ile wymieniać olej z filtrami
Okresowy przegląd samochodu jest ważną usługą, która powinna być wykonywana regularnie. Różni producenci samochodów mają różne zalecenia co do częstotliwości przeglądów i może się ona zmieniać w zależności od modelu. Najważniejsze jest, aby utrzymywać samochód w dobrym stanie, zwracając uwagę na istotne zmiany w jego dynamice, ponieważ nawet najmniejsza usterka może prowadzić do dalszego pogorszenia stanu niektórych elementów, czego nie ujawni krótka jazda próbna.
Czy wiesz, że wymiana filtrów i olejów to tylko część okresowego przeglądu samochodu? Jak często należy to robić i co jeszcze należy sprawdzić? Sprawdź poniższy poradnik, aby się tego dowiedzieć!
Jak często wykonywać przegląd okresowy?
Po pierwsze: jak najczęściej. Po drugie: zgodnie z zaleceniami producenta w zakresie wymiany poszczególnych elementów eksploatacyjnych. Po trzecie: w zależności od codziennego zastosowania pojazdu, jeżeli poruszamy się głównie po mieście to auto narażone jest na częstsze przeciążenia, postój w korkach i inne wycieńczające dla pojazdu warunku. Pojazdy miejskie powinny mieć wymieniane elementy i płyny eksploatacyjne nieco częściej, niż te używane poza miastem. Jeżeli poruszamy się głównie po drogach wiejskich, to zdecydowanie powinniśmy zwrócić uwagę na częstszą kontrolę zawieszenia i jego podzespołów, jak tuleje metalowo-gumowe, drążki itp. Zasadniczo producenci nowoczesnych pojazdów sugerują przegląd co 15 000 – 30 000 km przebiegu.
Przegląd okresowy, jak często zmieniać olej i filtry
Przegląd okresowy, jak często wymieniać olej i filtry Przegląd okresowy to obowiązkowa procedura sprawdzania stanu technicznego samochodu. Wykonywany jest przez wykwalifikowanego mechanika, który zobowiązany jest do przestrzegania zaleceń producenta dotyczących przeglądów okresowych. Zgodnie z tymi zaleceniami okres między przeglądami zależy od rodzaju silnika (liczby cylindrów), a także od jego pojemności i mocy. Okres pomiędzy dwoma przeglądami powinien być skrócony, jeśli samochód jest intensywnie użytkowany: zimą, w obszarach miejskich o dużym zanieczyszczeniu, na zakurzonych drogach itp. Przegląd może być również wymagany po zamontowaniu nowej części lub innych pracach naprawczych. Im częściej sprawdzamy poprawność techniczną naszego pojazdu, tym spokojniej możemy spać.
Przegląd powinien obejmować następujące czynności:
- czyszczenie;
- sprawdzenie i nasmarowanie akumulatora;
- sprawdzenie opon (ciśnienie, wskaźniki zużycia);
- sprawdzenie poziomu i jakości płynu hamulcowego;
- sprawdzenie działania świateł ostrzegawczych we wszystkich zespołach;
- kontrola wzrokowa tarcz i pasków hamulcowych;
- sprawdzenie systemu antypoślizgowego;
- sprawdzenie luzu kierownicy (prowadzenia) na prostej i na zakrętach;
- sprawdzenie działania wycieraczek;
- kontrola wzrokowa stanu oleju silnikowego i płynu chłodzącego chłodnicę;
- sprawdzenie działania przyrządów na desce rozdzielczej i ewentualna regulacja
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.