Dodatkowe światła samochodowe, czy to legalne?
Czy montaż dodatkowych świateł na samochodzie jest legalny?
Odpowiedź na to pytanie brzmi tak i nie. Wszystko zależy od rodzaju i intensywności oświetlenia, a także jego koloru. Światła przeciwmgielne można zamontować w przednim zderzaku pod reflektorami i nie mogą być one jaśniejsze od fabrycznych żarówek reflektorów. Mogą być białe lub żółte (nie mogą być niebieskie, fioletowe lub pomarańczowe). Natężenie światła przeciwmgielnego nie może przekraczać stu watów. Jeśli chcesz mieć więcej światła, możesz zamontować pomocnicze światła drogowe (ale tylko wtedy, gdy Twój samochód został wyprodukowany z taką możliwością). Ich natężenie nie powinno przekraczać 500 watów. Jednocześnie zabronione jest używanie świateł o kolorze niebieskim, fioletowym lub pomarańczowym. Zabronione jest również używanie zbyt jasnych świateł, co ma dwa skutki: oślepianie innych kierowców i/lub powodowanie wypadków. W przypadku kontroli policyjnej, jeśli zainstalowałeś światła przeciwmgielne jaśniejsze niż zezwala na to prawo, stracisz swój dowód rejestracyjny na trzy miesiące. Kiedy go odzyskasz, staniesz przed kolejnym problemem: w dowodzie rejestracyjnym pojawi się informacja, że Twój samochód nie spełnia przepisów ruchu drogowego!
„światła nie powinny oślepiać innych uczestników ruchu; warunku nie stosuje się do świateł drogowych „ (Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.).
Obowiązkowe oświetlenie zewnętrzne
Rozporządzenie Ministra wyszczególnia obowiązkowe oświetlenie zewnętrzne każdego pojazdu oraz oświetlenie dodatkowe. Do obligatoryjnych świateł należą światła:
- drogowe – dla pojazdów samochodowych, których konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości powyżej 40 km/h
- mijania – dla pojazdów samochodowych
- kierunkowskazy – dla pojazdów samochodowych i przyczep; nie dotyczą one motocykli jednośladowych zarejestrowanych po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1986 roku
- hamowania „stop” – dla pojazdów samochodowych i przyczep
- oświetlających tylną tablicę rejestracyjną – dla pojazdów samochodowych i przyczep
- pozycyjne przednie – dla pojazdów samochodowych i przyczep o szerokości 1,6 m i więcej
- pozycyjne tylne – dla pojazdów samochodowych i przyczep
- odblaskowe tylne inne niż trójkątne – dla pojazdów samochodowych
- odblaskowe tylne trójkątne – dla przyczep
- awaryjne – dla pojazdów samochodowych, z wyjątkiem motocykli, i dla przyczep
- odblaskowe przednie – dla przyczep
- odblaskowe boczne – dla pojazdów samochodowych o długości przekraczającej 6 m, dla ciągników siodłowych i przyczep
- przeciwmgłowe tylne – dla pojazdów samochodowych, z wyjątkiem motocykli, i dla przyczep
- cofania – dla pojazdów samochodowych, z wyjątkiem motocykli
- obrysowe przednie i tylne – dla pojazdów samochodowych i przyczep, których szerokość przekracza 2,1 m; nie dotyczy podwozi samochodów ciężarowych z kabiną w zakresie świateł
- obrysowych tylnych
- pozycyjne boczne – dla pojazdów samochodowych i przyczep, których długość przekracza 6 m (długość liczona razem z dyszlem).
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.